Събитието на събитията за България в областта на иновациите и футуризма

от ян. 13, 2017Блог, Футуризъм

Моята страст към технологиите и футуризма датира от преди почти 30 години. Тогава бях малък и всяко лято нашите ме пращаха „на село“ – един от най-щастливите периоди в живота ми. Там се бях добрал до купчини, потънали в прах, но запазени, броеве на списания като „Наука и техника“ и „Космос“, които бяха от младостта на баща ми. Мога смело да кажа, че съм изчел, от корица до корица, стотици броеве на тези издания. Тогава и през следващите доста години в главата ми бяха само космически кораби, електрически коли, небостъргачи от 1000 етажа, роботи и други подобни. Започнах активно да чета и фантастика, като тук е момента ИК „Бард“ да ми издадат сертификат за ревностен читател или поне карта за отстъпка – колекционирах техните книги (от фантастичната серия) под номер. И ги четях. Поради такива сантиментални причини, може да се каже, че иновацията и футуризма са ми слабост, хоби и, така да се каже, стара любов. Именно затова, за мен беше чест и удоволствие, когато организаторите на Innovation Explorer 2017 ме поканиха да бъда медиен партньор на събитието. Това, за мен, беше като неочакван коледен подарък. Така имах възможност да се докосна до най-новото и актуалното в областта на иновациите и в същото време да правя това, което обичам най-много – да пиша. Сигурно сте забелязали предишните статии по тази тема: Написах ги с голямо удоволствие и, както се казва, с „мерак“. Надявам се да са ви били интересни. Сега, обаче, бих искал – малко по-подробно – да ви представя и самото събитие. Ако сте на същата вълна, сигурен съм, че няма как нещо да не трепне у вас. Тази година Innovation Explorer ще отбележи своето трето издание. Този форум за иновации и футуризъм ще се проведе на 23 февруари в Sofia Event Center. Важно е да се спомене, че ранната регистрация е отворена до края на месец януари. Горещите теми ще бъдат (любимите ми): космос, образование, бизнес. Материали по тях ще бъдат представени и дебатирани от международни експерти, някои от които споделят напълно противоположни възгледи. Определено ще бъде интересно.   В категория космос, опит ще споделят:
  • Декс Бартън (САЩ), който наскоро е напуснал позицията си на Директор комуникации в SpaceX, за да основе компания за социални иновации Onward, след искреното си разочарование от победата на Тръмп на президентските избори в страната;
  • Емелин Паат-Далщрьом (САЩ), която работи като Chief Impact Officer в Singularity University NASA Research Park и е дясната ръка (по неговите собствени думи) на Питър Диамантис; (Интервюто ми с нея можете да прочетете тук.)
  • Шелдън Браун (САЩ), Директор на центъра за изследване на човешкото въображение “Артър Кларк” и
  • Майк Черет (Англия), който е Директор партньорства в Climate-Kik и се бори с климатичните промени и грижата за оцеляване на човечеството.
  В категория образование думата вземат:
  • Джеймз Стикледър (САЩ), футуролог, иноватор, автор, бивш директор иновации в DELL, а понастоящем преподавател в Университета на Южна Каролина (САЩ);
  • Константин Дино (Кирицис), основател на mini MBA програмата на PwC и преподавател по стратегии за Европа и близкия Изток в четири университета, сред които: University of Surrey (UK), University of Strathclyde (UK), Henley Management College (UK), University of Nicosia (CY);
  • Шелдън Браун (Калифорнийски университеит);
  • Ерез Цалик (Израел, London Business School);
  • Емелин Далщрьом (Singularity University) ще търсят отговор на въпроса, какво образование вече е нужно на човечеството и какъв е смисълът от образованието в съвременния свят.
  В категория бизнес:
  • от една страна ще можете да проследите дебата между консултантите по иновации от някои от най-добрите агенции в света: от Швеция – Линус Бил (Eicorn), Израел – Ерез Цалик (Systematic Inventive Thinking), България – Елеонора Карнаса (Fabrika360);
  • а от друга, между големите компании-иноватори и техните политики, стратегии и опит. Майкрософт, Хюлет Пакърд Ентърпрайз, Теленор, УниКредит, Пейсера, Онтотекст ще покажат примери за подривни иновации и как се справят с проблема за бързонарастващото знание в света и пост-истинната епоха. Шира Леви Баркан (Израел), Мат Фоли (Англия), Филип Генов (България), Филип Мутафис (България), Александър Киряков (България) са лекторите в следобедната част на форума. Вегард Аас (Сингапур), който ръководи иновациите в Теленор за Европа и Азия и е бил 5 години консултант в Бостън Консълтинг Груп ще разкаже как стартъпите работят заедно по вътрешните акселераторски програми на корпорациите.
  Ще има и две практически работилници – по Agile Management с Боян Шанов от Вистеон и с Марияна Тодорова, футоролог по Forward Future Thinking. Модераторите, които ще водят дебатите тази година са Боян Бенев (SHYN, “Истории за иноватори”), Теодор Панайотов (Course Dot, категория “Космос”), Евгения Пеева-Кирова (“Заедно в час” за категория “Образование”), Марияна Хамънова (Cleantech за категория “Климат”), за категория “Бизнес” – Искрен Кръстев, председател на борда на директорите на GEM Bulgaria и Светослав Иванов, журналист в бтв, “120 минути”; Сабина Панайотова, консултант по дигитален маркетинг и Елена Маринова, президент на Мусала Софт за категория “Технологии”. В средата на деня ще се проведе и едночасова кръгла маса по темата публично-частни иновационни партньорства, с подкрепата на представители на публичния сектор, бизнеса, академични преподаватели и международни гости. Остава малко повече от месец до събитието, но наистина вече ме „сърбят ръцете“ и нямам търпение да присъствам. Също така, вече съм си набелязал и лекторите, на които ще им се наложи да разговарят с мен и да участват в последвалото селфи. Ако искате да научите повече за Innovation Explorer 2017, хвърлете едно око на официалния сайт.
Share This