Както знаете, аз съм голям почитател на новите технологии и иновациите (дори, когато не са свързани с технологии). Няма как и тази година да не подкрепя уникалното събитие „Innovation Explorer“. Миналата година беше грандиозно и супер-вдъхновяващо.
Като познавам организаторите, няма как да не си представя, че второто издание ще бъде още по-добро, във всяко едно отношение.
Първо, ето сухата, но важна, информация:
Заглавие на събитието: Форум Innovation Explorer Day
Темата на новото издание: „Innovation State of Mind: Public Policies for Innovation“.
Дата: 22.02.2018 г.
Място: Sofia Event Center.
Сайт (за повече информация): http://innovationexplorer.bg/
Нека сега да разнищим подробностите…
Лектори от Amazon, Google, Facebook, Ocado, Microsoft, Challenge Prize Centre, New York University’s (NYU) Stern School of Business и др. ще коментират ролята на бизнеса във формирането на политики за иновации, новаторството и умните промени в културата на средата.
Различното в Innovation Explorer 2018 е, че форумът ще се съобрази с контекста на годината – председателството на България на Съвета на Европа и ще потърсим и “тайната съставка” на успеха на държавите известни с напредъка си в областта на иновациите.
Откриващ лектор на форума ще бъде проф. Арун Сандарараджан (Arun Sundararajan), авторът на бестсeлъра “Споделената икономика” (The Sharing Economy), спечелила много отличия за най-добра книга, преподавател в New York University’s (NYU) Stern School of Business, лектор на Международния икономически форум, един от най- цитираните икономически автори в последните години в The New York Times, The Financial Times, The Guardian, Wired, Le Monde, Bloomberg View, Fortune, Entrepreneur, The Economic Times, LiveMint, Harvard Business Review, Knowledge@Wharton and Quartz.
Акцентите в презентациите на другите лектори ще са върху мисленето и нагласата на хората, от пасивна към експериментаторска. Да видим къде ще ни изведат позитивното мислене (Бари Бранд, Директор иновации в Saatchi&Saatchi), технологиите в полза на хората, които предизвикват държавни регулации (Джим Фанинг, Директор за Централна и Източна Европа на Amazon Web Services, Габриела Чех, Директор публични политики за Централна и Източна Европа във Facebook, Стефани Фастре, Ръководител на иновационните и креативни програми за служители в Google), автоматизирането на процесите и иновациите като процес (Пол Кларки, Главен директор технологии в Ocado, Мат Макбрайд, Вицепрезидент в SoftServe, Оливие Ашът, Директор изследователски програми в PrizeCenter) и мн. други.
Другите две “съставки” на иновационната култура – мащабното глобално мислене и амбицията за промяна, които заедно с позитивната нагласа имат силата да променят енергията на цяла една общност, ще видим в презентациите на Декс Торик-Бартън, когото гостите и публиката на Innovation Explorer познават от тазгодишното издание,
Бари Бранд, Левент Коркмаз и Карина Карагаева, които ще ви заразят и с термина
“дигитално щастие”.
Ще има и работилници, както миналата година, но този път ще са четири
Гостите на форума тази година ще могат да избират и измежду цели четири
работилници:
1/ Innovate your mindset, с фасилитатор Карина Карагаева
2/ Inclusive Design, с фасилитатор Мат Макбрайд (Matt McBride)
3/ Strategic Design, с фасилитатор Левент Коркмаз (Levent Korkmaz)
4/ Winning Potential Investor, с фасилитатор Христо Касовски
Основното внушение на форума през 2018 година ще бъде за нов мениджмънт на очакванията ни. Средата има голямо влияние върху поведението на хората и тяхното иновативно мислене, а стимулирането на креативното мислене, приемането на нови идеи, дори времето, отделяно за иновации, влияят на капацитета за иновации на всеки човек в една страна.
Оттук и връзката с храната не е случайна: Food for Thought е буквалното и метафорично послание към участниците: за да правим иновации, трябва да мислим за иновации и да живеем с нагласата за промяна тук и сега, и в бъдеще.
Тази година се очакват над 1200 гости и лектори от 12 държави.
Подкрепата
Innovation Explorer 2018 се провежда с генералната подкрепа на: Unicredit Bulbank, VISA и в сътрудничество с: Microsoft, Questers, SoftServe, ICAP и др.
Организаторите: Innovation Starter
Това е първата българска агенция за иновации, която реализира бизнес, публични и образователни проекти с цел промяна на средата и на културата на иновации у нас. Innovation Starter организира практически обучения и консултации, чрез които да запознава студенти по маркетинг, реклама и бизнес развитие, търговски компании, нестопански предприятия, държавни институции и start-up компании с принципите на: изграждане на дългосрочна култура на иновации; последователното изобретателско мислене и неговите методологии; инструментите за генериране на иновативни идеи; работа с конкретни казуси за иновиране и ре-новиране на продукти, услуги и процеси; консултации и анализ на портфолио от продукти и услуги, бизнес развитие; прилагане на принципите на изобретателското мислене в интернет проекти.
Аз бих казал: „Wow”!